news-details

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları öğrencilerinden “Sanatta Engel Yok” projesi

Resmi kaynaklardan yapılan açıklamalar Türkiye’de engelli nüfusun 2.5 milyonu aştığına işaret ediyor. Ulusal Engelli Veri Sistemi’ne kayıtlı bireylerin yüzde 56’sı erkek iken yüzde 44’ü kadın. 2021/2022 öğretim yılın verilerine göre Türkiye’de bin 573 özel eğitim okulu bulunurken, bu okullarda 18 bin 770 öğretmen görev yapıyor. Toplam 472 bin 686 öğrenciden; 60 bin 162 öğrenci özel eğitim okullarında, 55 bin 175 öğrenci özel eğitim sınıflarında ve 357 bin 319 öğrenci kaynaştırma sınıflarında okuyor. Bu rakamlar yarım milyona yakın ailenin engelli bir evlada sahip olduğuna işaret ediyor. 

Ekrem Elginkan Lisesi 10. ve 11. IB sınıfı öğrencileri, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Özel Mutluluğun Adresi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile geliştirilen ve 12 hafta sürecek olan "Sanatta Engel Yok" projesinde gönüllü olarak yer alacak. Mart ayında başlayan ve lise öğrencilerinin koordinasyonunda yürütülen sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer alan 45 IB öğrencisi “Sanatta Engel Yok” sloganı ile Özel Mutluluğun Adresi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileriyle bir araya gelerek  resim, müzik, heykel, ebru gibi farklı sanat dallarına ilişkin sanatsal çalışmalar yürütecek. 

Gönüllü öğrenciler projeyle ilgili şunları söyledi:

"Sanatın herhangi bir dalıyla meşgul olan insanların iletişim becerileri, uğraşmayan insanlara oranla daha gelişmiş olur, sosyal gruplar arasındaki farklılıkları da ortadan kaldırmış olurlar. Sanatsal faaliyetler bedensel ve ruhsal yapıda iyileştirmelere sebep olmaktadır. Kısaca sanatın yaşamı iyileştirici etkisi vardır. Ve biz İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi IB öğrencileri olarak bu yoldan hareketle engelleri kaldırıp daha sağlıklı ve mutlu bir toplum için üzerimize düşen görevi yerine getirerek bu yolda faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz."

,Hibya Haber Ajansı